menu

Mayor and City Commission

City Commission

The City Commission is the legislative body of the city that is responsible for revenue, city budget expenditures, ordinances and other general policy functions of the city.

Voters elect a five-member commission on an at-large basis. Three commissioners are elected every two years. The two candidates receiving the largest number of votes win four year terms. The third place candidate wins a two-year term. Although the commissioners are elected at large, individual commissioners are assigned a section of the city as their primary focus.



Mayor

Each year, the Commission elects one of its members as Mayor. The Mayor presides at Commission meetings and represents the City at public functions.

Commissioner Underhill

Jeff Underhill

Serves as Mayor from
January 2020 to January 2021
E-Mail: 
[email protected]
Phone: 785-238-3103

His term on the City Commission expires in January 2022.

Vice Mayor

Each year, the Commission elects one of its members as Vice Mayor. The Vice Mayor presides in the absence of the Mayor.

Mayor Landes
Pat Landes 

Serves as Vice Mayor from
January 2020 to January 2021.
E-mail: 
[email protected]
Phone: 785-223-6091

 

His term on the City Commission expires in January 2024.

 

Commissioner Brown  

Tim Brown

His term on the City Commission expires January 2022.

E-Mail:
[email protected]
Phone: 785-223-1335









Nate Butler

His term on the City Commission expires in January 2024.

E-mail:
[email protected]
Phone: 785-307-8160








 

Ronna Larson

Her term on the City Commission expires in January 2022. 

E-mail: 
[email protected]
Phone: 785-307-0902